.
.
... Mezi moje záliby patří historie, cestování, poznávaní nových krajin a fotografování.
.. .Před každou cestou se snažím získat nějaké informace o místě, které navštívím.
.. .Ráda se proto o své poznatky z cest podělím.

... "Půjdu kamkoliv, pokud je to kupředu."
... ...David Livingstone

... Vítejte na mém blogu ...
Sybaris

23. ledna 2010 v 18:28 |  Putování po Evropě

Za pohořím Pollino, ve kterém leží stejnojmenný Národní park, a které je součástí Apenin, se hornatá krajina mění v širokou planinu Piana di Sibari, která je největší kalabrijskou přímořskou rovinou a táhne se až k pohoří Sila. Tuto planinu zavlažují řeky tekoucí z hor, které v dřívějších dobách tento kraj měnily v bahnitý močál, kde se dařilo komárům přenášejícím malárii. V současnosti, po rekultivaci krajiny, patří tato oblast mezi nejúrodnější oblasti Kalábrie. Díky vodě se zde pěstuje mimo jiné rýže.

Italská rýže je vyhledávaná

V těchto místech se nachází jedno z největších archeologických nalezišt' na světě s rozlohou tisíc hektarů (jen pro srovnání - Pompeje mají plochu 50 hektarů), ale zatím je odkryto pouze 10 hektarů, což je jedno procento.
Zatím byly odkryty tři jednotlivé vrstvy města, které se nacházely jedna na druhé a archeologické práce zde stále pokračují.

Odkrývání vrstev zeminy

Po antickém městě Sybaris pátraly celé generace vědců a jen díky leteckým a radarovým snímkům, bylo objeveno koncem 60. let 20. století město z doby říše římské Thurium, pod kterým bylo původně největší řecké osídlení na území Itálie - tedy hledané město Sybaris.

Město Sybaris ( Σύβαρις) vzniklo mezi řekami Crati a Coscile ve vzdálenosti 5 km od mořského břehu. Založili ho Achajci, přicházející z Peloponésu, na konci 8. století př.Kr., v místech, která byla osídlena už v době železné, předřímskou populací Enotri.
Město v době své největší slávy mělo sto tisíc obyvatel a pod jeho nadvládou se nacházelo více než půl milionu lidí. Sybaris prosperovalo nejen díky svému bohatství, ale také díky úrodnosti krajiny a poloze na křižovatce obchodních cest. Obyvatelé města žili rozmařilým životem, k čemuž jim napomáhalo bohatství. Také se jim připisuje vynález těstovin a nočníku.
Sybaris bylo po sedmdesáti dnech bojů zničeno roku 510 př.Kr. svým obchodním soupeřem městem Krotón. Tehdy Krotóňané pod vedením slavného olympijského atleta Mílóna město přepadli, vyplenili a zničili.
Na završení svého triumfálního vítězství odklonili přes město tok řeky.
Roku 194 př.Kr. bylo na troskách založeno město Copiae, které bylo záhy přejmenováno na Thurium. Využívalo svého umístění v příznivé a plodné oblasti a nebylo zcela opuštěno až do středověku.
Pak bylo na dlouhé roky zapomenuto.
Mohla za to i příroda. Prudké řeky, které při jarním tání přinášely nejen vodu, ale i zeminu, způsopbily, že se postupně zemina dostávala do míst, která tak zůstala na několik staletí ukryta.
Od roku 1932 bylo zahájeno intenzivní pátrání, které bylo úspěšně završeno v roce 1969 objevením římského města Thurium. Od té doby tu stále probíhá archeologický výzkum.

Decumanus maximus

Při prohlídce současného archeologického areálu jsou k vidění památky římského města, kupř. patricijského domu, lázní, či fragmentů dlažby. Procházka vede i širokou ulicí Dekumanus maximus. Mezi nálezy z doby Velkého Řecka patří zejména keramické úlomky. Další památky z této oblasti jsou k vidění v Museo della Sibarite, které je asi 1 km od vykopávek.

Přijměte tedy pozvání na procházku místy, která jsou starší než 2000 roků.

Staré dlažby


Staří Římané uměli nejen stavět , ale hospodařit i s vodou.
V atriu jejich domů bývalo impluvium, nádrž, která zadržovala dešťovou vodu

Mlýn nemohl chybět v žádném městě

Cihlová dlažba v patricijském domě


Pozůstatky sloupů u amfiteátru

Lázně

Archeologické naleziště, které rozhodně stojí za návštěvu, se nachází zhruba 4 km jižně od současného města Sibari při silnici SS106 po pravé straně.
Parkování je před nalezištěm.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama