.
.
... Mezi moje záliby patří historie, cestování, poznávaní nových krajin a fotografování.
.. .Před každou cestou se snažím získat nějaké informace o místě, které navštívím.
.. .Ráda se proto o své poznatky z cest podělím.

... "Půjdu kamkoliv, pokud je to kupředu."
... ...David Livingstone

... Vítejte na mém blogu ...
Caravaggio

9. srpna 2010 v 11:32 |  Osobnosti

Od úmrtí tohoto slavného umělce uplynulo 18. července 400 let.

Za svůj krátký a pohnutý život vytvořil nesmrtelná díla.
Uměleckými díly, odvahou a silou ovlivnil umění Evropy na několik příštích století.

Nedávno jsem četla, že se podařilo objevit po více než dvou letech jedno plátno, které bylo ukradeno z Muzea východního a západního umění v ukrajinské Oděse. Nese název Polibek Jidáše.
Tento obraz, který byl u zprávy, se však dle dostupných informací jmenuje Zajetí Krista a je v Národní galerii v Dublinu v Irsku. Tak nevím....

Vzpomněla jsem si na loňskou návštěvu Říma.
Stála jsem v kostele San Luigi dei Francesi (Sv. Ludvík Francouzů) a se zatajeným dechem jsem si prohlížela v kapli Contarelli obrazy svého oblíbeného malíře Caravaggia. V tomto kostele jsou obrazy tři. Zatím jsem jeho obrazy znala jen z reprodukcí, knih a z internetu. Ale tady to bylo skutečné.
Caravaggio - Povolání Sv. Matouše (Kaple Contarelli Chiesa San Luigi dei Francesi)


Caravaggio - Sv. Matouš a anděl (Kaple Contarelli - Chiesa San Luigi dei Francesi)

Caravaggio - Utrpení Sv. Matouše (Kaple Contarelli - Chiesa San Luigi dei Francesi)


Další dva obrazy jsou v kapli Cerasi v kostele Santa Maria del Popolo.
Caravaggio - Ukřižování Sv. Petra (Chiesa Santa Maria del Popolo)

Caravaggio - Obrácení Sv. Pavla (Chiesa Santa Maria del Popolo)
Mnoho dalších jeho děl je ve světových galeriích, v soukromých sbírkách a některá jsou v dalších kostelích na území Itálie. V Pinakotéce Vatikánských muzeí je také jedno z jeho děl.
Caravaggio - Ukládání do hrobu (Pinacoteca Vaticana)
Přemýšlela jsem o jeho životě a o tom, jaký to byl vynikající malíř.
Krásný člověk, vynikající umělec, ale hlavně bouřlivák.

Narodil se v Lombardii 29. září 1571 v obci Caravaggio jako Michelangelo Merisi. Roku 1584 nastoupil do dílny milánského malíře Simona Peterzana, kde se učil malovat. Po opuštění dílny nějaký čas působil v Miláně. Roku 1591 odešel do Říma, kde pracoval v malířské dílně Giuseppa Cesariho. Přijal jméno Caravaggio, podle své rodné obce. Z tohoto období pochází jeho obrazy kytic a zátiší. Po prvních úspěších se osamostatnil.
Caravaggio - Košík s ovocem (Pinakotéka Ambrosiana, Milano)

Jeho malířský styl byl naprosto nový. Předběhl svou dobu a maloval jiným způsobem, než další tehdejší umělci. Používal práci se světlem a stíny (chiaroscuro) a jeho obrazy byly živé a plastické. Jako modely používal obyčejné lidi a od svých konkurentů byl často kritizován.
Roku 1593 našel svého mecenáše v kardinálovi Del Monte. Jeho sláva vzrůstala začali ho podporovat i další sběratelé umění. Caravaggio se v této době začal věnovat zejména mytologickým a náboženským tématům. I tady však sklidil kritiku, když použil prostitutku jako model na obraz Smrt Panny Marie. U obrazu Svatý Matouš a anděl se zase představitelům církve nelíbilo, že Matouš na obraze je bosý.
Jeho nezkrotná povaha a bouřlivý život mu způsoboval mnoho problémů. Účastnil se potyček, byl mnohokrát obžalován a krátce vězněn. Uchýlil se na krátkou dobu do Janova, potom do Neapole, aby se pak vrátil zpět do Říma. V jedné z pouličních bitek zabil svého soka a byl nucen opustit Řím. Uprchl na Maltu a vstoupil do Řádu maltézských rytířů. Jeho divoká povaha způsobovala další problémy. Byl vězněn, ale podařilo se mu uprchnout na Sicílii. Tam ho dostihla zpráva o milosti od papeže. Přes Neapol se vydal zpět do Říma. Zraněný a nemocný zemřel v Porto d'Ercole u Civitavecchia v Toskánsku 18. července 1610.

Malíř, který ovlivnil svým uměním a nadčasovostí mnoho svých následovníků i současníků. Bylo o něm napsáno několik knih a jeho příběh byl i několikrát zfilmován.
Poslední filmové zpracování je z roku 2007 a podíleli se na něm filmaři z Itálie, Francie, Španělska a Německa. Caravaggia zde ztvárnil Alessio Boni. Tvůrcům se podařilo vybrat představitele, nejen hlavní role, tak věrohodné, že film byl opravdový, jako Caravaggiův život.
Já sama se vrátila o čtyřista let zpátky a na tu chvíli jsem prožívala jeho pohnutý osud.

Caravaggio - Medusa (Galerie Uffizi, Florencie)

A tady trochu odbočím. Byli jsme kdysi s přáteli v multiplexu na Smíchově na filmu Bathory a já opravdu nemám nic proti Juraji Jakubiskovi. Ale to, že do svého filmu zakomponoval Michelangela Merisiho???? To snad opravdu nebylo nutné, pane režisére!!!!
Je slavný i bez Vašeho filmu.

Tímto článkem jsem chtěla vyjádřit obdiv malíři, kterého mám ráda od svých školních let. Ve třídě nám tehdy visela reprodukce jeho Loutnisty, jejíž originál je umístěn v Ermitáži.

Obrazy jsem si dovolila použít z italské verze Wikipedie. Sice jsem je v Římě také fotila, ale....
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 annapos annapos | E-mail | Web | 1. září 2011 v 1:34 | Reagovat

Obdivuj perfektní encyklopedicky výstižný popis u všeho co děláš, dalo by se to publikovat ve wikipedii, moc dobře napsané a popsané, také se vtírám mezi malíře, hodlám někdy o tom psát nějakou malou poznámku, a tvrdím jako každý kdo to neumí moc dobře, že obdivuji impresionismus, není to pravda obdivuji staré mistry protože ti malovat uměli.

2 halter summer dresses halter summer dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 12:33 | Reagovat

Hmmm thanks for yet another very interesting post. Where do you receive your inspiration for all this Foot?
http://www.isdress.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama