.
.
... Mezi moje záliby patří historie, cestování, poznávaní nových krajin a fotografování.
.. .Před každou cestou se snažím získat nějaké informace o místě, které navštívím.
.. .Ráda se proto o své poznatky z cest podělím.

... "Půjdu kamkoliv, pokud je to kupředu."
... ...David Livingstone

... Vítejte na mém blogu ...
Existuje život po smrti?

4. ledna 2011 v 19:12 |  Téma týdne

Londyn 197
Když jsem jako malá holka trávívala hodně času u babičky, často jsem od ní slyšela o Bohu, ke kterému se ona obracela a v něhož věřila. Vyprávěla mi o duších, které se dostanou do nebe a tam žijí jako andělé, vyprávěla mi také o očistci.
Často mě brávala sebou do kostela. Spoustě věcí jsem nerozuměla a nechápala je. Asi pod vlivem babiččiny výchovy jsem měla strach z farářů. Zřejmě to bylo tím, že jsem se domnívala, že oni o mně všechno ví. Babička věřila v posmrtný život, doufala, že až jednou opustí ten pozemský, že se znovu tam někde setká se svým mužem Václavem.

Život po smrti? Existuje?
Jako takový určitě ne.
Já sama nevěřím, že duše člověka může žít dál v někom dalším, či v některé jiné bytosti, květině.
Co to vlastně je? Jak si vysvětlit pojem duše? Já vím, pod vlivem knih, či filmů určité představy o duši jsou - je to ten poslední výdech? Posmrtný život je tématem mnoha pohádek a pověstí, ale tam to tak nějak patří.
Spousta možná hloupých a zbytečných otázek, na které já neznám odpověd'.
Možná ten, kdo má v sobě víru, by mi to dokázal vysvětlit. 

Člověk přichází na svět, roste, dospívá, žije svůj život a pak stárne a odchází.
A během svého života má děti. Děti jsou takovou stopou, kterou každý z nás tady na zemi zanechá. Jsou nejen naším pokračováním, jsou i pokračováním těch, kteří už tu nejsou.
Když byly mému synovi 4 měsíce, zemřel můj táta. Jak syn rostl, začínal se mému tátovi podobat čím dál, tím víc. A to nejen vzhledem, ale i povahou. Dnes je to dospělý muž, který žije svůj život a já v něm vidím svého tátu stále častěji. Ne nemyslím si, že tátův život pokračuje. Pokračuje jen jeho stopa, kterou tady zanechal a vzpomínky, které jsou živé.
Ale posmrtný život to opravdu není.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 4. ledna 2011 v 22:54 | Reagovat

upřímně napsaný článek...
podle mého by neměli lidé tolik o posmrtném životě spekulovat, protože se stejně ničeho nedopátrají... raději by měli ze svého života tady, z přítomnosti, něco kladného učinit a po sobě zanechat...
v podstatě tu píši to samé co ty, jen jinými slovy :)

2 mimit mimit | 5. ledna 2011 v 19:09 | Reagovat

Naprosto skvěle napsaný článek! Nedokázala bych to vystihnout líp. :)
A jak píše pavel, měli bychom se měli snažit o to, abychom po sobě zanechali něco, díky čemuž si na nás někdo v budoucnu vzpomene. To je znamení, že jsme tady nebyli zbytečně.
A je opravdu zbytečné se zabývat tím, zda opravdu život po smrti existuje, když stejně nemůžeme získat hmatatelné důkazy. Možná na to časem přijdeme, ale to se může stát až v okamžiku, kdy  zemřeme. Ale jestli to budeme vnímat, toť otázka.
Jednoduše - snažme se užívat si života, který nám byl dopřán a nepromarnit čas tím, že budeme uvažovat o věcech, u kterých se stejně odpovědí nedočkáme.

3 Lennroe Lennroe | Web | 5. ledna 2011 v 22:12 | Reagovat

Nemyslím si, že by to věřící člověk dokázal vysvětlit. Oni berou jako fakt, že jim po smrti narostou křidýlka a tradá.
Opravdu asi jedině ty děti, jako taková malá pojistka, že se na nás úplně nezapomene, nebo, že třeba neudělají stejné chyby jako my. Duše ne, život ne, jen pár stop. Je to ale docela hezká představa.

4 Janinka Janinka | Web | 11. ledna 2011 v 10:56 | Reagovat

Myslim, ze diskuze ohledne posmrtneho zivota se v mnohem precenuje, lide by meli hlavne zit tady, na Zemi a uzivat si zivot plnymi dousky a pro sve dobro i dobro ostatnich se chovat tak, jak by chteli, aby se ostatni chovali k nim. A jestli je neco po smrti, mame se alespon na co tesit. Ale rvat se do krve kvuli tomu, jestli je Nebe, nebo Peklo, to ne. Musim se smat komentarum pod nekterymi clanky na tohle tema, ktere az fanaticky tvrdi, ze tato mista existuji. Jak to muzou ti lide vubec vypustit z pusy? Copak tam nekdy byli? Svet je divnej...

5 K. Lovegood K. Lovegood | Web | 3. února 2011 v 12:55 | Reagovat

Já nevěřím v Boha.. a vlastně ani nevím, co si mám myslet o posmrtném životě. Tohle je téma o kterém vlastně nikdo nic neví. Existují pouze čisté spekuace. Myslím si, že každý člověk má duši. Každý člověk je fyzická osoba.Takže podle mého názoru nás člověkem nedělá jenom maso a kosti, ale právě naše duše, která nás odlišuje od ostatních charakterem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama