.
.
... Mezi moje záliby patří historie, cestování, poznávaní nových krajin a fotografování.
.. .Před každou cestou se snažím získat nějaké informace o místě, které navštívím.
.. .Ráda se proto o své poznatky z cest podělím.

... "Půjdu kamkoliv, pokud je to kupředu."
... ...David Livingstone

... Vítejte na mém blogu ...
Noc kostelů

3. června 2011 v 0:04 |  Putování po Čechách

O akci, která se jmenuje "Noc kostelů" jsem poprvé zaslechla něco málo v loňském roce. Ve sdělovacích prostředcích a v tisku proběhla zpráva o jejím konání. Vyslechla jsem si jí a potom jí vypustila tak, jako mnoho dalších informací.
Musím se hned na začátku přiznat k tomu, že nejsem věřící.
Do kostelů však chodím ráda. Nechávám se unášet velebným tichem a se zájmem si prohlížím památky a umělecká díla, která v nich jsou. Kostely jsou pro mně historickými klenoty.
Nejsem dokonce ani pokřtěná, na rozdíl od mého manžela, který mi někdy říká, že jsem pohan. Tatínek byl vychován ve víře v katolické rodině, ale během války za pobytu v lágru, svou víru ztratil. A moje milovaná babička, i když se sebevíc snažila, svého syna už k víře nevrátila. Za pobytů u ní jsme museli poctivě před jídlem odříkávat Otčenáš a před spaním večerní motlitbu.
Maminka pocházela z evangelické rodiny. Obě babičky naléhaly, aby mně, prvorozenou, nechali pokřtít. Moji rodiče se ale nedokázali domluvit, ve kterém kostele by se obřad křtu měl odehrát. Jsem tedy nekřtěnec, podle mého muže pohan.
Jako malé dítě jsem s babičkou navštěvovala kostel denně. Babička bydlela kousek od kostela, do kterého chodila poklízet a vždy tam nosila květiny. Dětství trávené u babičky patřilo k nádherným okamžikům a bylo doprovázeno zvoněním zvonů. Kostel byl krásný a byl obklopen hřbitovem. Možná z této doby patří návštěvy hřbitovů k mým oblíbeným činnostem. Jen tak se procházet mezi pomníky, číst si jména lidí, kteří tady byli a už nejsou a občas najít známé jméno.

V pátek 27. května 2011 byla po celé naší zemi "Noc kostelů".
Jejím smyslem bylo nejen ukázat nám, nevěřícím, tyto skvosty, které jsou krásné architektonicky a jsou i plné památek, ale prostřednictvím programů připravených v atmosféře noci vzbudit zájem o společenskou i kulturní hodnotu kostelů. Tato akce ale nebyla určena jen nám, nevěřícím, byla určena i farníkům, aby došlo k určitému propojení obou světů.

Do svého rodného města jsem jela z více důvodů. Tím prvním byl sraz se spolužáky, který jsem na dálku organizovala a druhým byla úprava hrobu poté, co do něj byla uložena maminka. Třetí důvod je naše zmlsaná kočka, která nežere jiné konzervy, než německé. Když jsme jezdívali za maminkou pravidelně, nebyl problém přejet hranice a kočičí konzervy koupit. Ted' jsme tam však nebyli tři měsíce a kočičí zásoby z února se povážlivě ztenčily.

Na "Noc kostelů" mě upozornila moje sestra a já zahrnula tuto akci do svého víkendového programu.
Přiznám se, že jsem proto v pátek odešla dříve z práce, abych vše stihla. Využila jsem nepřítomnosti šéfa. Byla jsem ráda, že jsem vyjela dříve, protože za Jestřebím byla totálně zacpaná silnice, hodnoceno stupněm 7 a půl. Kdybych zůstala v práci do konce pracovní doby, nestihla bych to.

Celým Rumburkem zněly zvony, které na tuto akci upozorňovaly.
Naším cílem byl klášterní kostel sv. Vavřince, do kterého jsem před mnoha a mnoha lety chodívala na půlnoční mši. I přesto, že jsem bezvěrec, na půlnoční jsme chodívali jako rodina pravidelně. Prostě to k Vánocům patřilo.
Usadili jsme se v lavicích a vyslechli si přednášku o historii kostela a přilehléhlého kláštera s Loretou, která je nejseverněji umístěnou loretánskou kaplí v Evropě.
Přednáška byla velice zajímavá a dozvěděli jsme se mnoho naprosto nových skutečností. I v současné době v klášteře a kostele pracují badatelé a objasňují historii. Mile mě překvapilo, že se v kostele mohlo fotit. Po prohlídce kostela jsme se přesunuli do kapucínského chóru, který je umístěn za oltářem. Tato místnost zůstala ve stejném stavu jako v roce 1950, kdy byl zatčen a převezen do vězení poslední kvardián rumburského kláštera páter Mansuet. V tomto nedotčeném prostoru jsme vyslechli další část přednášky. Po prohlídce kostela následoval varhanní koncert, po něm jsme prošli do křížové chodby, ve které byla instalována výstava, která prezentovala křížové cesty ve Šluknovském výběžku.
Prošli jsme si chodbu, prohlédli si jen zvenčí Loretu a došli k nejkrásnějšímu místu, jímž jsou Svaté schody s kaplí Kalvárie.
Většina návštěvníků prohlídku chodby vynechala, protože v kostele bylo připraveno občerstvení. I když jsme z prohlídky přišli pozdě, ochutnali jsme také.
Vrátili jsme se zpět do kapucínského chóru. Autorka výstavy, která byla instalována v křížové chodbě, připravila pro návštěvníky přednášku o křížových a poutních cestách a o církevních stavbách všeobecně. Přednáška byla velice zajímavá. Paradoxem je to, že já se v tomto městě narodila, prožila tu své dětství a část mládí a až "na stará kolena", zjišt'uju, kolik je v mém rodišti a jeho blízkém okolí zajímavých míst, která by si zasloužila delší návštěvu.
Následoval druhý varhanní koncert s možností vystoupat na kůr a dívat se varhaníkovi na ruce a zejména nohy. Varhaník si udělal přestávku a vysvětloval, jak se na varhany hraje. Je to pěkná složitost.
Po koncertě jsme opustili kostel a vydali se k sestře domů.
Začínalo se trochu šeřit, blížila se devátá hodina večerní a my pomalu došli na Dobrovského náměstí, na kterém stojí nejstarší farní kostel ve městě, který je zasvěcen sv. Bartoloměji.
Tento svatý je patronem města. Všimla jsem si, že v kostele je rozsvíceno. Podle propagačních materiálů se měla "Noc kostelů" odehrávat pouze ve sv. Vavřinci a potom v evangelickém kostele, který není úplně v centru města. Šli jsme blíž a slyšeli zvuk varhan. Ve dveřích stál kostelník, který nás zval dál. Také tady nám dovolil fotografovat.

Prošli jsme si kostel, který není běžně, vyjma mší a kulturních akcí, veřejnosti přístupný. Zvuk varhan v tomto kostele byl čistší a kostelník nám říkal, že tyto varhany byly před dvěma roky restaurovány.
Ptali jsme se, proč neměli také uvedeno na propagačních materiálech, že se k této akci také připojují. Kostelník nám řekl, že se pan farář rozhodl sám, že kostel nechá otevřený, aby se mohli lidé do něj také podívat.

"Noc kostelů" se konala poprvé v roce 2005 ve Vídni a během několika let se rozšířila nejen po celém Rakousku, ale překročila i jeho hranice. V Česku byla poprvé v roce 2009 a zúčastnili se jí dva kostely - v Plzi a v Brně. Záštitu nad touto akcí převzali primas český a arcibiskup pražský Dominik Duka a ministr kultury Jiří Besser.

Můžu říci, že jsem ted' bohatší. Ne, nemám žádné velké jmění, ani jsem nenašla poklad. Jsem bohatší o kulturní zážitek díky této akci, která má určitě smysl. Viděla jsem dvě nádherné památky, které jsem navíc měla možnost si zdokumentovat. Přiznám se, že jsem zpočátku měla zvláštní pocit a ani jsem nefotila. Když jsem potom viděla spoustu dalších fotografů, osmělila jsem se také.

Na tomto článku pracuji od pondělí. O záhadném zmizení jsem psala v předchozím článečku a ted' jen doufám, že se mi napotřetí podaří článek dokončit.

Ve článku jsou odkazy na farnost v Rumburku. Na každou památku je zpracován samostatný text, ze kterého se případní zájemci mohou dozvědět o jednotlivých stavbách více.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 adaluter adaluter | Web | 3. června 2011 v 0:50 | Reagovat

Tak vidíš, přece se to dotřetice povedlo. Moc krásné fotky, i zážitek musel stát za to. A tomu, že, jak říkáš, až na "stará kolena" objevuješ krásy svého rodiště, se nedivím, ono to podle mě opravdu přichází až s věkem, v mládí má člověk zájmy úplně jiné. Nakonec je to dobře, aspoň nás stále má co překvapovat a udivovat a je na co se těšit. :-)

2 Dreamy Dreamy | Web | 3. června 2011 v 7:43 | Reagovat

I v kulturně-historickém pojetí má akce Noci kostelů smysl, neboť do kostela zavítí i člověk nevěřící.
Musím říci, že mé stanovisko k víře není stoprocentní, nicméně právě Noc kostelů, kterou jsem si také nenechala ujít, na mě dýchla jakousi naději z hůry (?) :-) Domnívám se, že podobný pocit jsem nepřožívala sama, atmosféra kostelů je nepopsatelná.

3 Jarka Jarka | Web | 3. června 2011 v 8:45 | Reagovat

Ten klášter s Loretou, je překrásný. Líbí se mi to schodiště do kaple, je to úplně pohádkové. :-) Je moc dobře, že jsi v úsilí napsat tento článek nepolevila, opravdu to stálo za tu námahu. Tvoje povídání i snímky, jsou krásné a můžeme aspoň trochu nasát, z atmosféry "noci kostelů". Díky. :-)  ;-)

4 VendyW VendyW | E-mail | Web | 3. června 2011 v 8:48 | Reagovat

Zajímavé povídání, krásné fotky a nakonec ani ti zášupšáci ti nesebrali odhodlání to napsat :-D.

5 davidbachmann davidbachmann | E-mail | Web | 3. června 2011 v 9:40 | Reagovat

V mládí by člověk tu krásu neocenil. Všechno v životě má svůj čas. I poznávání památek ve svém městě. Moc pěkný fotky!

6 Podivuhodný masochistický poutník, co si říká Čalamáda June Podivuhodný masochistický poutník, co si říká Čalamáda June | Web | 3. června 2011 v 10:17 | Reagovat

Kosteli jsou úžasná místa. Skrz barevní mozaiky dovnitř svítí teplé příjemné světlo a zároveň jste v obrovském prostoru, abyste si připadali co nejmenší. Krásně to mají vymyšlené.
Jsem agnostik, ale věřím, že Křesťanství je nikdy nekončící zajímavé téma.

7 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 3. června 2011 v 10:46 | Reagovat

Kostely jsou krásné stavby.
Prima fotky.

8 Lucerna Lucerna | 3. června 2011 v 10:47 | Reagovat

priznam sa ze ja pokrstena som, vsak nesuhlasim stym aby sa nepokrstenym, ci neveriacim vravelo pohan.. akym pravom a to nez je clovek akehokolvek vyznania.. vies poznam ludi co su nepokrsteny a ziju lepsie ako ty co sa tym pysnia, samozrejme aj takych co su a naozaj to ziju.. sala snich klud, laska, vyrovnanost, viera je proste dar
nadherne fotky :) kostoly maju v sebe take zvlastne caro, nutia premyslat, aspon u mna to tak funguje :)

9 Bylinka Bylinka | Web | 3. června 2011 v 12:28 | Reagovat

Krásný článek, mám radost, že už se Ti napotřetí podařilo jej zveřejnit :-)
Já jsem nevěřící, celá naše rodina je nevěřící... ale jako malinká jsem chodila do křesťanské mateřské školky. A to jen z toho důvodu, že byla nejblíž. Všechny modlitbičky si doteď pamatuju :-) Kostely navštěvuju ráda, třeba zrovna taky taková půlnoční - i když se musím přiznat, že poslední dva tři roky jsem ji vynechala.
Za poslední dobu na mě strašně moc zapůsobil interiér baziliky na Svatém kopečku v Olomouci... Nemohla jsem se vynadívat, a to musím přiznat, že až takový nadšený návštěvník kostelů nebývám. Ale tahle nádhera mě prostě dostala.
Noc kostelů musela být skvělým zážitkem, fotky jsou moc hezké a výklad navíc musel být taky hodně zajímavý :-)

10 May Belle May Belle | Web | 3. června 2011 v 12:41 | Reagovat

Já nejsem věřící a mám jen jediného kamaráda, který je věřící, jinak ti mý ostatní kamarádi nejsou.

11 signoraa signoraa | Web | 3. června 2011 v 14:03 | Reagovat

[1]: Povedlo se, ale ... dopsala jsem, připojila fotky a klikla na "Zveřejnit". Obrazovka mrkla a potemněla. Jediná moje myšlenka byla - potřetí. Nevěděla jsem, zda jsem článek uložila, či zda opět někam zmizel. Vypadlo mi přihlášení na blog a nebylo možné se přihlásit. Bylo krátce po půlnoci a já měla opět zvláštní pocit, že jsem ten článek neměla psát. Pak se mi podařilo otevřít jednu stránku a s úlevou jsem zjistila, že se to podařilo.
S poznáváním máš pravdu, to co ted' vnímám jako nádheru, jsem v mládí téměř bez povšimnutí míjela při každodenních cestách do školy, která je jen přes ulici. :-D

[2]: Noc kostelů a podobné akce mají určitě obrovský smysl. Atmosféra byla opravdu nepopsatelná, zejména v místech, která jsou běžnému návštěvníku nepřístupná. V kapucínském chóru, který zůstal ve stejném stavu, jako v roce 1950 byl přítomený pocit tajemna. :-)

[3]: Celý areál je nádherný, je jen obrovská škoda, že chybí peníze na jeho obnovu. Loreta je opravdu krásná, já do ní chodívala s babičkou, když přijížděla na návštěvu. Dokonce jsem při svých cestách navštívila italské Loreto, kde je původní Santa Casa, která inspirovala stavitele této a dalších kaplí.
Jsem ráda, že jsem mohla svými fotkami přiblížit krásná místa mého rodiště. :-)

[4]: Děkuji, ale bylo to ohrožené, jak jsem popisovala v komentáři {1]. Skřítkové asi už byli o půlnoci unavení, nebo já byla rychlejší? :-D

[5]: V tomhle bezvýhradně souhlasím. Člověk musí dospět a dosáhnout určitého věku, aby si začal vážit věcí, které do té doby míjel a všímal si a vnímal jinak to, co ho obklopuje. Děkuji za pochvalu fotek. Měla jsem trochu obavu, jak budou vypadat, protože byly foceny bez blesku v interiérech, které nebyly pro účely fotografování nejvhodnější. :-)

12 punerank punerank | E-mail | Web | 3. června 2011 v 14:12 | Reagovat

Nějak je těch Nocí víc a víc - jedna souvisí s knížkama, další s muzei a tahle Noc kostelů by mi byla nejmilejší. už v noci vidím velké kouzlo jako v čase, vnímám spoustu věcí jinak, než ve dne:)

13 jezura jezura | Web | 3. června 2011 v 14:32 | Reagovat

No vidíš, povedlo se to do třetice! A o tohle bys nás klidně připravila? Věřím, že ne. Já chci jen dodat, že se divím pořád tomu, jak mohli dřív malovat tak nádherné obrazy, které jsou jako fotografie a drží pořád barvu! To byli UMĚLCI! V kostele v Mostě - v tom přestěhovaném - byl i koncert - zpíval tam sbor zdejšího gymnázia, kde zpívají moje dvě vnoučátka - Terka a Tom. :-)

14 signoraa signoraa | Web | 3. června 2011 v 14:45 | Reagovat

[6]: Je to pravda, že kostely jsou úžasné. Chodím do nich, nikoliv jako do svatostánku, ale jako do galerie, ve které si prohlížím památky. A ticho, které tu panuje tu krásu dotváří. :-)

[7]: Děkuji za pochvalu fotek. Kostely jsou to opravdu krásné stavby. :-)

[8]: On to můj muž říká spíš v legraci, že jsem pohan a já to nijak negativně nevnímám. A jsem to já, která ho tahá na prohlídky kostelů a která ho nutí jedenkrát za rok jít na půlnoční mši. :-)

[9]: Děkuji za pochvalu, já jsem také ráda, že po všech peripetiích se mi podařilo článek nejen napsat, ale i zveřejnit. Už jsem pochybovala a nejen o sobě. Já, díky své babičce, si také pamatuju spoustu modliteb.
Bazilika na Sv.kopečku je nádherná. Byla jsem v ní jednou, už je to několik roků, ale bylo to nezapomenutelné. :-)

[10]: Věřících je v naší společnosti málo, tedy těch opravdu věřících. Vzpomínám si, jak krátce po revoluci se spousta lidí přihlásila k víře, či o sobě prohlašovali, že jsou křest'ani. Docela by mě zajímalo, kde jsou dnes.

[12]: Je to pravda, že těch "Nocí" je stále víc. Noc kostelů má kouzlo a je opředena tajemstvím. Jsem ráda, že mě na ní moje sestra upozornila a že jsem jí stihla. :-)

[13]: Povedlo se i přes problémy, které napsání a ztrácení článku provázely. Kostel v Mostě znám bohužel jen zvenku, nikdy jsem uvnitř nebyla. Budu to muset někdy napravit. Tvoje vnoučata jsou báječní a hlavně šikovní. :-)

15 Kerria Kerria | Web | 3. června 2011 v 18:30 | Reagovat

O noci kostelů jsem poprvé zaslechla něco loni. Našla jsem si informace a znělo to docela zajímavě. Jenže jakožto neřidič se sama večer nikam nedostanu a manžela to nezajímá.
Letos jsem si to ohlídala a když jsem zjistila, že se akce bude konat i v sousedním městečku, tak jsem se dost těšila. Tam si dojedu i na kole! Bohužel celý pátek lilo jako z konve.
Snad mi bude štěstí přát alespoň napřesrok.

Musel to být krásný zážitek.

16 Janinka Janinka | Web | 3. června 2011 v 22:10 | Reagovat

Obdivuji tě, já už bych to potřetí určitě nenapsala...
O noci kostelů vím a ačkoliv mám kostel před oknem, kvůli prckům se tam prostě nedostanu. Snad až povyrostou :-).

17 signoraa signoraa | Web | 3. června 2011 v 22:14 | Reagovat

[15]: Stejně jako ty jsem informace o "Noci kostelů" zaslechla minulý rok poprvé, ale vypustila jsem jí. Moje sestra mě na tuto akci upozornila a já pozměnila víkendové plány a nelituju. Byl to opravdu zajímavý večer, při kterém byla možnost vidět místa, která jindy zůstávají utajena a navíc se spoustou informací. A to vše mělo zvláštní, trochu tajemnou, atmosféru.
Držím palce, aby příští rok přálo počasí. Tato akce má být napřesrok opět poslední květnový pátek. :-)

18 signoraa signoraa | Web | 3. června 2011 v 22:19 | Reagovat

[16]: Tohle já důvěrně znám. Když byly děti malé, připadala jsem si někdy, obrazně řečeno, jako pes uvázaný u boudy. Dokonce jsme chodili s mužem do kina tím stylem, že jeden chodil od půl šesté a druhý od osmi - ovšem ve vyjímečných případech.
Nejhorší na tom psaní na třetí pokus bylo to, že jsem přemýšlela o čem jsem psala poprvé i podruhé. Kdyby existovala nějaká vyšší moc, která by dva ztracené texty porovnala s tímhle, mohlo by to být zajímavé porovnávání. :-)

19 Janah Janah | Web | 4. června 2011 v 11:14 | Reagovat

Hezké fotky, při tak mizerném světle to muselo dát zabrat. Loreta je úžasná,  akce se mi moc líbí, nevěděla jsem, že se něco takového koná.

20 signoraa signoraa | Web | 4. června 2011 v 21:31 | Reagovat

[19]: Děkuji za pochvalu fotek. Já o této akci slyšela minulý rok a díky sestře, která mě na ní upozornila, jsem se mohla zúčastnit a nelituji toho. :-)

21 Vendy Vendy | Web | 4. června 2011 v 23:21 | Reagovat

Hurá, povedlo se!
A bylo to pěkné. Fotky se mi líbily a říkám si, jak naši předkové uměli stavět a tvořit krásu. Prostě dnešní kostely se mi vůbec nelíbí, i když chápu, že v dnešní době je trochu hloupé stavět ve stylu rokoka, baroka nebo gotiky.
Nevím proč, kostely vždycky na mě dýchnou jakousi vznešeností a klidem, možná i ta vůně kadidla tomu přispívá, že si tam připadám opravdu jak v chrámu, děsně svátečně.

22 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 5. června 2011 v 0:48 | Reagovat

SOS jsem SPAM :-(

23 Hannah Hannah | 9. června 2011 v 13:10 | Reagovat

Taky jsem chtěla jít na Noc kostelů v našem městě, ale mamince přišlo blbý, že bych šla v noci sama po městě, takže jsem se toho nakonec musela vzdát... :-(

24 annapos annapos | E-mail | Web | 21. června 2011 v 22:28 | Reagovat

Děkuji za krásnou práci, kterou jste udělala a za pěkný zážitek, který jste mě darovala.

25 iwc copy iwc copy | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 8:13 | Reagovat

Clearly your open minded and receptive to other ideas. Many people in the online community are a little more totalitarian. im gonna bookmark ur site ;D Of courseC and I probably shouldnt even have to say thisC people are free to run their own websites as they see fit. But I get the highest value from blogs where either the authors writing is so outstanding that the lack of comments isnt material a combination of good writing and good comments.
http://www.begwatches.net/iwc.html

26 dferesw dferesw | E-mail | 30. ledna 2018 v 12:46 | Reagovat

@
@
**Pictures, images and Video**

**Girls boys 12-18 years**

**** Download here: Link: http://xfun.cc/ocgn6

**** Download here: Link: http://ssh.tf/hnGWdteCU

@
@

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama