.
.
... Mezi moje záliby patří historie, cestování, poznávaní nových krajin a fotografování.
.. .Před každou cestou se snažím získat nějaké informace o místě, které navštívím.
.. .Ráda se proto o své poznatky z cest podělím.

... "Půjdu kamkoliv, pokud je to kupředu."
... ...David Livingstone

... Vítejte na mém blogu ...
Alberobello

17. srpna 2012 v 23:07 |  Putování po Evropě

Alberobello jsem toužila navštívit už dlouho.
V roce 2005, kdy jsme se seznámili s našimi přáteli Mauriziem a Flavií, kteří nám po návštěvě tohoto města ukázali fotografie a model trulli, jsem zatoužila se tam někdy podívat. O dva roky později toto město navštívil můj spolužák a já si se zájmem prohlížela jeho fotografie.
Chci to vidět na vlastní oči!
.

.....
Alberobello - tento název by se dal přeložit jako krásný strom, či krásný topol. Slovo albero má sice v italštině více významů, ale z městského znaku je patrné, že se bude s největší pravděpodobností jednat o krásný strom.

.
Cestovní kancelář, přes kterou jsme si zajistili pobyt, měla v nabídce i fakultativní výlety a jedním z nich byla návštěva Alberobella. Na nástěnce v hotelu byla uvedena i cena za tento zájezd - 35 €.
Projevili jsme zájem, ale byli jsme pouze čtyři, my dva s mužem a další manželský pár. Pro čtyři zájemce se výlet nekoná. Navíc jsme se potom dozvěděli od lidí, kteří v hotelu bydleli, že se tento zájezd neuskutečnil ani v předchozích dvou týdnech. Prý o to nebyl zájem. Zvláštní, napadlo mě.
.
Rozhodli jsme se tedy, že pojedeme sami.
Po trase, po které jsme sem přijeli, jsme jeli kolem Lecce až do Fasana, kde jsme opustili Strada statale Adriatica a vjeli do nízkých kopečků, které jsou zde v Salentu považovány za hory. Cesta se klikatila do obce Selva di Fasano a potom pokračovala mezi poli, políčky a olivovými háji až k Alberobello. Už cestou sem byly v polích a okolí silnice k vidění trulli, volně rozeseté. Bylo mi jasné, že se blížíme k cíli.
...
....
Unikátní a pozoruhodné stavby se nenacházejí nikde jinde, než v této oblasti. Jejich hlavním znakem je kuželovitá střecha, podle které dostaly své jméno trulli z řeckého slova trullos, což znamená kopule. Byly prý vymyšleny proto, aby lidé nemuseli platit daně. Povinnost platit daně se vztahovala pouze na dostavěná obydlí, která byla zakryta střechou. Když přicházeli daňoví výběrčí, obyvatelé střechy rychle rozebrali a daně neplatili, protože obydlí bez střechy bylo neobyvatelné. Po jejich odchodu střechy zase znovu poskládali. Střechy trulli jsou sestaveny z opracovaných kamenů, volně naskládaných na sebe, bez jakéhokoliv pojiva. Stejně tak i stěny trulli jsou sestaveny z kamenů bez použití jakékoliv malty, či jiného spojovacího materiálu. Stěny trulli jsou natřeny na bílo, střechy mají barvu původního kamene a jsou zakončeny jakousi pokličkou či věžičkou, která je opět natřena bíle a zakončena astronomickým, či náboženským znamením. Mnohé střechy jsou ozdobeny symboly.
Trulli mívají čtvercový, nebo kruhový půdorys a je v nich stálá teplota 16°C, bez ohledu na to, jaké počasí panuje venku. Tlouštka zdí je od 1 do 2 metrů, i když se tu vyskytují i stavby se zdmi pětimetrovými.
:.
Pokusila jsem se jednotlivé symboly ze střech trulli přeložit, jak dalece se mi to podařilo nejsem schopna posoudit. Použita naskenovaná stránka z průvodce Alberobello, kterou vydalo nakladatelství Trimboli Editori.
.
..
..
Přijeli jsme do Alberobello a na kraji města, kousek od hřbitova, jsme zaparkovali a vydali se po šipkách, které, jak jsme se domnívali, nás navigovaly k trulli. Po zhruba půl kilometru chůze po silnici jsme zjistili, že to, co hledáme je vzdáleno více než dva kilometry a šipky nejsou pro pěší turisty, ale pro řidiče. Zůstala jsem stát ve stínu mohutné pinie a manžel se po silnici vracel k parkovišti, kde jsme nechali auto. Ze stínu jsem pozorovala další bloudící a tápající řidiče. Nejsme sami, kdo hledají.
Manžel přijel, já nastoupila a podle šipek jsme doputovali na parkoviště, které bylo v olivovém háji a tady jsme nechali vozidlo. Dostali jsme mapu města a zeptali jsme se, kudy se máme vydat. Bylo nám řečeno, že trulli se nacházejí na obou stranách od parkoviště a byl nám popřán příjemný den.
Plánek, který jsme dostali na parkovišti, vše co je označené oranžovou barvou, jsou trulli.
..
Sešli jsme z parkoviště na chodník, přešli můstek a otevřel se nám kouzelný pohled na trulli - domečky, které jsem si přála vidět.
.
.
.

Naší návštěvu jsme začali ve čtvrti Rione Monti.
Chodili jsme uličkami mezi domky, občas do některého nahlédli. Čekala jsem každým okamžikem, že z nich vyleze trpaslík, či hobit.
.
.
.
.
..
V mnoha domečcích byly prodejny suvenýrů, v dalších se prodávaly místní kulinářské a alkoholické produkty. Přijali jsme pozvání do jednoho trulla, ve kterém byla textilní manufaktura, tedy spíš manufakturka, kde se vyráběly látky z přírodních materiálů - lnu, bavlny a dokonce i z konopí, podle starých vzorů. Nádherné ubrusy, ubrousky, nebo látkové pokličky na hrnky lákaly ke koupi. Ale ty ceny! Navíc, určitě bych takovou krásu nedávala na stůl, riskujíc, že mi to někdo pobryndá, či poleje. A aby to leželo ve skříni? Poděkovala jsem a manufakturu jsme opustili.
...
.
...,
.
..
Doputovali jsme na "trullí hlavní třídu" a pomalu stoupali nahoru až k vrcholu kopce Rione Monti. Domečky byly seřazené v řadě a ve všech byly prodejny. Koupila jsem si průvodce, několik pohlednic na památku a v dalším obchůdku zvoneček.
..
.
.

Došli jsme ke kostelu, který je zasvěcen sv. Antonínu (San Antonio). Vešli jsem a tiše se procházeli tou hodně zvláštní stavbou, která byla vybudována na půdorysu řeckého kříže v letech 1925 - 1927. Její střecha je kryta kameny ve stylu trulli, takže dokonale zapadá mezi ostatní domečky.

.
.
.
Potom jsme se vraceli směrem z kopce dolů a odbočovali do uliček a zákoutí a já fotila a fotila. Tato část Alberobella by se dala přirovnat ke Zlaté uličce na Pražském hradě. Společným prvkem jsou malá obydlí a sortiment prodávaného zboží, i když zde to bylo na mnohonásobně větším prostoru.
.
Přešli jsme údolí, kterým prochází komunikace a po schodišti vystoupali do čtvrti Aia Piccola. I zde jsou trulli, na rozdíl od Rione Monti se v nich však stále bydlí.
.
.
.

Bílé zdi domečků a nad nimi kuželovité střechy, zakončené kuličkou, jinde hvězdičkou, či křížem, nás pak provázely při procházce touto čtvrtí a dokonce se objevovaly i v místech, kde bychom je neočekávali.
...
.
.
Šli jsme se podívat také do centra města, navštívili jsme nádhernou katedrálu, která je zasvěcena Sv. Kosmovi a Damianovi. Při východu ven jsem si fotila vstupní bránu, která byla velice dekorativní a zjistila jsem, že mezi vysokými a novějšími stavbami se krčí také jedno trullo. Když jsem se zadívala pozorněji, objevila jsem trulli mnohem více.
.
.
:.
Po prohlídce centra jsme poobědvali v jedné příjemné pizzerii a znovu se vrátili do čtvrti Aia Piccola, kde jsme objevili i toto:
.
Všimli jste si něčeho?
.
Tak tady ještě jednou v detailu.
Je vidět, že místním obyvatelům nechybí smysl pro humor.
..
.
Procházeli jsme v horkém letním dnu po kouzelném městě a dokonce objevili i Muzeum vína. Objevili jsme také jakousi informační nástěnku:

.
.
.
.
Ve čtvrti Aia Piccola jsme nepotkali téměř žádné lidi. Jednak byl čas siesty a druhak téměř všichni turisté byli na druhém kopci Rione Monti.
Na parkoviště jsme se vrátili olivovým hájem druhou stranou, než jsme z něj odešli.

Alberobello se svými trulli se stalo součástí světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1996.

V průvodci, kterého jsme zakoupili, jsme zjistili, že nedaleko se nachází jeskynní komplex Grotte di Castellana , ale o něm někdy příště.
..
Po oba následující týdny našeho pobytu se výlet do Alberobello uskutečnil, ale jak jsme zjistili, byla navštívena pouze čtvrt' Rione Monti. Takže jsme udělali dobře, že jsme vyrazili sami a z tohoto zajímavého pohádkového města viděli mnohem více.
Tyto a další fotografie naleznete v Galerii.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Natty Natty | Web | 18. srpna 2012 v 5:19 | Reagovat

Alenko, to je pokoukáníčko ;-)Vše jsem si prohlédla a nedivím se, že jsi toužila vše vidět na vlastní oči, moc pěkné. Pohodový víkend. :-)

2 Janinka Janinka | Web | 18. srpna 2012 v 8:15 | Reagovat

Páni, to je nádhera a víš ty co? Já si už odminula říkala, že jsem tyhle domečky někde viděla a až teď mě trklo! Když jsme před třinácti lety jeli do Řecka, autobusem jsme jeli až do přístavu Brindisi a kus před ním jsme fascinovaně koukali na tahle stavení. Nejeli jsme přímo městem, ale asi nějakým předměstím, byly tam rozesety po polích, vůbec jsme netušili, co to je, z dálky to vypadalo jako včelí úly :D. Vida, jak mi to po ránu pálí :-D!

3 Jarka Jarka | Web | 18. srpna 2012 v 9:18 | Reagovat

Nad každou fotkou Alenko, vzdychám a áchám, to je taková pohádková krása, nemůžu uvěřit, že se na ní nechtěli všichni z vašeho hotelu podívat, protože já bych toto na vlastní oči, určitě vidět chtěla. Jdu se ještě mrknout do tvé galerie, domečků trulli, není nikdy dost. :-D  ;-)

4 helena helena | Web | 18. srpna 2012 v 10:26 | Reagovat

Nádhera a působí to moc hezky,vše v jednom stylu.Jen a to se musím zeptat,kde mají okapy?Stéká voda někde po stěnách?Promiń za blbou otázku. :-)
Jinak Italové jsou koumáci na látky a mají je moc kvalitní. :-)
Psí boudička nemá chybu. :D

5 Jarmila Jarmila | Web | 18. srpna 2012 v 12:02 | Reagovat

Alenko, tvé fotky jsou nádherné. :-) Všechno jsem prohlédla a pokochala se. Kdysi jsem toto městečko zahlédla někde na fotografii a zatoužila ho vidět. Tak se mi to podařilo s tebou. Ještě jdu mrknout do Galerie.
Přeji hezký víkend. :-)

6 Ježurka Ježurka | Web | 18. srpna 2012 v 16:31 | Reagovat

Tak to je náááádhera! Připadala jsem si jako v pohádce a nedovedu si představit, že jde opravdu žijí lidé a že ji dovnitř neprší, když mají tu střechu jen z kamenů bez pojidla. Tento zážitek musí být úžasný, díky aspoň za ten fotografický.

7 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 18. srpna 2012 v 16:51 | Reagovat

Vypadají jako vosí hnízda...

8 alena alena | E-mail | 18. srpna 2012 v 17:07 | Reagovat

Díky za osvezení starých zázitku,kdysi jsem tam byla(uz dobré ctvrt století)a v tech jeskyních taky,ale pomalu jsem uz zapomela ;-)Ale ta psí boudicka!to je krása! :-D

9 Vendy Vendy | Web | 18. srpna 2012 v 20:27 | Reagovat

Byli to čímani. Naši ti zdaní barák, ať máš střechu nebo ne...
Zajímavé stavbičky, nic takového jsem zatím neviděla. Ani v žádném pořadu... i když zas tak moc jich nesleduju, takže někde se to mohlo objevit.
Pěkné, trochu jako z pohádky.

10 annapos annapos | E-mail | Web | 18. srpna 2012 v 20:27 | Reagovat

Pro mě ta reportáž byla asi stejně úžasným zážitkem, jako vaše reálná cesta, o tomto kouzelném místě, jsem nikdy neslyšela, a prvně jsem ho viděla v minulém cestopisu, člověk nemůže poznat za jeden život všechno, i kdyby sebevíce chtěl aléééé, tak mám nového brouka v hlavě, a nový sen, i když letos jsem si řekla, že už nikam, že nemám dost sil, tohle je ale tak krásné lákadlo??? Děkuji za krásný článek, poutavě napsaný a fotky, ty mě dostaly naprosto dokonale.

11 Hanka Hanka | Web | 19. srpna 2012 v 0:27 | Reagovat

Ali, to jsou pohádkové domečky, taky bych čekala, že v nich bydlí hobiti. :-) Vůbec jsem netušila, že něco takového existuje. Jsem nadšená i z tvých fotek, perfektně zdokumentováno! :-)
Přeji ti pěknou neděli. :-) Hanka

12 zelenykavalir zelenykavalir | 19. srpna 2012 v 6:53 | Reagovat

16°C to je lepší než klimatizace. Ta boudička pro psa je zajímavá. Máš pěkné fotky a povídání tak jako vždy. :-)

13 VendyW VendyW | Web | 19. srpna 2012 v 9:23 | Reagovat

Krása mistře, víc nemám co říct...je to totiž úžasný a slova jsou málo.... :-)

14 Kvakva Kvakva | Web | 19. srpna 2012 v 13:06 | Reagovat

krása, sakra doteraz som o tom mieste ani netušila...musím svoju planétu spoznať lepšie :-?  :-?

15 pavel pavel | Web | 19. srpna 2012 v 15:02 | Reagovat

Jedním slovem nádhera... podle toho namalovaného sluníčka se dá po střechách, že jsou pevné, jistě i chodit.

16 ichos ichos | Web | 19. srpna 2012 v 20:25 | Reagovat

Nádhera, Itálie je moje srdcová záležitost a toto je rozhodně tip na výlet. Šedé střechy pěkně ladí s modrou oblohou a pejsek nemá chybu :-)

17 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | 20. srpna 2012 v 1:18 | Reagovat

Alenko nádhera, bylo co obdivovat. U nás se méně chápavím říkalo TRULA :-)

18 signoraa signoraa | Web | 20. srpna 2012 v 10:20 | Reagovat

[1]: Jsem moc ráda, že si ti Alberobello líbí. :-)

[2]: Trulli jsou občas vidět i severně od Bari, sem tam jsou v polích. Podél pobřeží k Brindisi  se vyskytují také. A já jsem ráda, že jsem ti svým článkem pomohla osvětlit, kdeže jsi tyto domečky kdysi viděla. :-D

[3]: Jarko, já taky nechápala, že lidi nemají zájem Alberobello vidět. Možná někoho odrazovala vzdálenost cca 160 km, nebo cena výletu 35€. Přitom výlet do mořských jeskyní, které byly vzdáleny jen necelých 50 km a které byly jen o 5€ levnější, se konal pro velký zájem. Samotnou mě to překvapilo. :-)

[4]: Okapy tam jsou, byly vidět v Aia Piccola, ale minimálně. Většina domečků má svedenou vodu do žlábku, který je v bílé části, ten je vyspádovaný a voda pak odtéká z jakéhosi chrliče. U kostela jsou v úžlabích střechy vidět roury, které pak také fungují jako chrliče. Přemýšlím, od kdy se dělají okapy a svody. Tyto domečky tam stojí už od 16. století.
Souhlasím s tím, že v Itálii se dají sehnat báječné látky. Já si tam v minulém roce koupila kostýmek na synovu svatbu. :-)

[5]: Jsem ráda, že se ti Alberobello líbí a že jsem ti ho mohla prostřednictvím článku a fotografií blíže představit. :-)

19 signoraa signoraa | Web | 20. srpna 2012 v 11:07 | Reagovat

[6]: Je to opravdu nádhera a já jsem ráda, že jsem jí mohla vidět na vlastní oči a přiblížit jí tady vám všem.
Kameny jsou sestaveny tak důmyslně, že do domečků opravdu nezatéká. V průvodci, kterého jsme koupili, jsou i obrázky trulli zasypaných sněhem. Na poměry v Puglii leží Alberobello hodně vysoko, nad 400 m.n.m. :-)

[7]: To ano, ale taková trochu větší hnízda - ty vosy bych zrovna vidět nemusela. :-D

[8]: Jsem moc ráda, že jsem ti mohla připomenout místa dávno navštívená a z části i zapomenutá :-)

[9]: Měli to opravdu dobře vymyšlené s těmi daněmi. :-D Občas je o Alberobellu zmínka v některém cestopisném pořadu. Musím přiznat, že dokud jsem před lety neviděla Mauriziovy fotografie, také jsem o tomto kouzelném místě neměla povědomost. :-)

[10]: Aničko, nikdy není pozdě. Já vím, že se nedají navštívit všechna města a místa na zemi a že jich je. Tak pokud ti to vyjde, udělej si radost a navštiv toto pozoruhodné místo a když ne, je mi potěšením, že jsem ho mohla přiblížit prostřednictvím fotografií. :-)

[11]: Hani, moc děkuji za pochvalu a jsem ráda, že můj článek působí trochu jako osvěta. :-)
Víkend je za námi, uteklo to jako voda. Včera jsme měli velikou sešlost a já v podstatě víkend podřídila jejímu chystání. Sára má dnes 5 let. :-)

[12]: Musíme se někdy hluboce uklonit nad uměním, a nejen stavebním, našich předků. Bez projektantů a drahých plánu tady dokázali postavit něco, co už stojí několik století a je ve své podstatě dokonalým obydlím. :-)

[13]: Vendy, moc ti děkuju. :-)

[14]: Moc děkuji. Je ještě spousta míst, která zase neznám já. Bohužel, kvůli svému věku už mnohá neuvidím. Ale tředa je najdu pro změnu u někoho na blogu. :-)

20 Lennroe Lennroe | Web | 20. srpna 2012 v 11:33 | Reagovat

To je nádhera, tam se chci taky podívat. Musí se tam krásně bydlet, jako že ty domečky vypadají pohodlně. Jinak bydlet v "kulturní památce" s sebou nese určitě svoje mouchy. Ale stavby jsou to nádherné a je jich tolik :) S fakultativními výlety je to tak skoro vždycky a když člověk ještě nemá štěstí na průvodce (Benátky s náboženským fanatikem - to byl fakt zážitek, viděla jsem všechny kostely v celých Benátkách - a nic víc). Nakonec je to vždycky lepší, když člověk vyrazí sám.

21 signoraa signoraa | Web | 20. srpna 2012 v 12:22 | Reagovat

[15]: Je to opravdu nádhera. Střechy určitě pevné jsou - na jedné z fotografií (poslední před kostelem) je na střeše vidět člověk. Ani jsem netušila, že jsem ho zvěčnila, ale když jsme procházeli kolem, všimla jsem si, že natírá vápnem čepičku na střeše. AS co vím, byl to urostlý chlap - žádný hobit. :-D

[16]: Já jsem taky v Itálii uvízla drápkem a docela silně. :-) Kromě nádherných moří a báječných komunikativních lidí, je tu spousta památek, takže si každý přijde na své. :-)

[17]: Děkuji moc za pochvalu. :-) Trulo znám, říká se tak hlupákům i na Slovensku. :-D

[20]: Je to opravdu nádhera a já nechápala, že o výlet nebyl zájem. Nakonec jsem byla ráda, že jsme jeli sami a zvládli to bez průvodce.
Průvodce bývá někdy problém, jak píšeš - náboženský fanatik vás honil od kostela ke kostelu. A co vím v Benátkách jich je spousta, ale jsou tam i jiná místa, která je škoda nenavštívit. Trošku odbočím, my měli profesora, který byl také náboženský fanatik a učil nás ruštinu. Já si při maturitě vytáhla "město a okres" a začala vyprávět zejména o kostelích a křížové cestě ve svém rodném městě. Měla jsem to naučené, protože jsem jednu chvíli po těchto místech prováděla. Viděla jsem jen, jak slintá blahem, tak jsem přidávala další detaily o sakrálních památkách. :-D Někdy i náboženský fanatik bývá "člověkem na správném místě", jako v případě mojí maturity. :-D
Jo a jednou jsme zažili průvodce, který měl lístečky, ze kterých četl - a pak si je nějak prohodil a četl o úplně jiném místě. :-D

22 pavel pavel | Web | 20. srpna 2012 v 21:21 | Reagovat

[21]: O sektářských fanaticích bych mohl napsat celou knihu, měl jsem je doma, ženu a syna. Ti jsou ještě horší než náboženští. ;-)

23 Marya Marya | Web | 21. srpna 2012 v 12:14 | Reagovat

Podle fotek i komentářů je Alberobello úžasné místo. Skoro mám chuť se tam taky podívat. Zajímalo by mě, jak ty "střechy nestřechy" stavěli. Kdybych v tom bydlela, trochu bych se bála, aby mi to nespadlo na hlavu. Architektura je to ale úžasná. A těch 16 st., skoro jim to závidím... :-D

24 signoraa signoraa | Web | 22. srpna 2012 v 13:35 | Reagovat

[22]: Trochu vím, čím jsi prošel. :-)

[23]: Je to úžasné místo, které stojí za návštěvu. Určitě to měli a mají vymyšlené tak, aby střechy nespadly. Ony jsou stěny od 1 do 2 metrů a ty střechy asi také budou z velkých plátů kamene, aby držely na sobě a nepropouštěly vlhkost. :-)

25 Amelie Amelie | Web | 23. srpna 2012 v 20:49 | Reagovat

To je náádhera. Škoda, že se tam asi nikdy nepodívám. Děkuji, že alespon na tvých fotkách mohu cestovat. Parádní fotky.

26 signoraa signoraa | Web | 23. srpna 2012 v 21:37 | Reagovat

[25]: Marci, jsem moc ráda, že jsem tě tímto městečkem, alespoň na dálku, mohla provést. :-)

27 Mniška Mniška | Web | 24. srpna 2012 v 9:47 | Reagovat

Tak já jsem to vzala poněkud netradičně od spoda. Shlédla jsem nejprve fotky a fascinovaně měla přitom otevřenou pusu. Teprve pak jsem začala číst od spoda nahoru a prohlížela pečlivěji.
A to jsou domečky obyvatelné, když v nich je pouze 16 stupňů? Já bych tam zmrzla teda. Dost na tom, že u nás je 20 stupňů a já nosím tepláky a ponožky.
Ale že na to šli fikaně - aby neplatili daně. Co je člověk schopen vymyslet, když jde o peníze, to je neuvěřitelné.
Moc pěkný fotografický výlet do Alberolla! Já jsem si to rozhodně moc užila

28 Naďa Naďa | E-mail | 6. října 2012 v 22:53 | Reagovat

Nádhera - letos jsem tuto oblast měla v úmyslu navštívit, bohužel to nevyšlo, ale záběry mne natolik navnadily, že se budu rozhodně snažit tuto krásu vidět na vlastní oči. :-P

29 long sleeve wedding gowns long sleeve wedding gowns | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 16:32 | Reagovat

I really appreciate this amazing post that you have provided here. I am certain this would be valuable for many of your visitors and frequent visitors.
http://www.isdress.org

30 Shariony Shariony | E-mail | Web | 5. února 2016 v 23:14 | Reagovat

Do tohoto města bych se také strašně moc ráda jednou podívala! Stojí určitě za to a Tvé fotografie jsou toho důkazem :-)

31 signoraa signoraa | Web | 8. února 2016 v 15:04 | Reagovat

[30]: Určitě se ti to jednou povede, vím, že také ráda cestuješ. Jsem ráda, že jsem ti to zatím mohla přiblížit alespoň takhle. :-D

32 dferesw dferesw | E-mail | 30. ledna 2018 v 12:40 | Reagovat

@
@
**Pictures, images and Video**

**Girls boys 12-18 years**

**** Download here: Link: http://xfun.cc/ocgn6

**** Download here: Link: http://ssh.tf/hnGWdteCU

@
@

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama