.
.
... Mezi moje záliby patří historie, cestování, poznávaní nových krajin a fotografování.
.. .Před každou cestou se snažím získat nějaké informace o místě, které navštívím.
.. .Ráda se proto o své poznatky z cest podělím.

... "Půjdu kamkoliv, pokud je to kupředu."
... ...David Livingstone

... Vítejte na mém blogu ...
Nejen malinový dort

11. března 2013 v 14:30 |  Postřehy, úvahy, zamyšlení

Ve svém předchozím příspěvku jsem už napsala, že nás čekají oslavy dvou svátků a tudíž setkání celé rodiny.
Přiznám se, že jsem s tím vším měla celkem dost práce, ale odměnou pro mě bylo to, že všem chutnalo a já mohla ve společnosti svých dětí a jejich rodin prožít krásnou neděli.
Přesvědčovala jsem holčičky, aby se vyfotily společně s Jiříčkem. Nechtěly a já nevím, co proti tomu klukovi mají. :-)Jediné, co mi trochu kalilo radost, byly myšlenky na pondělní ráno, kdy mě čekala endoskopie na ORL v Motole. Díky vnoučátkům se mi však celkem úspěšně dařilo na to nemyslet.

Ráno jsem byla vzhůru už před pátou hodinou. Moje psychika a "syndrom bílého pláště" mi nedovolili spát. Poslouchala jsem manželovo pravidelné oddechování a díky vyklopené ventilaci okna i auta, která šplouchala po Karlovarské. Už zase prší, napadlo mě. Byla jsem líná vylézat a podívat se z okna a navíc mi byla docela zima. Manželův budík zazvonil krátce po šesté ranní. Má na pár dní práci a navíc mi slíbil, že mě do Motola odveze. Vstala jsem, abych udělala pro oba snídani a zjistila, že venku je zase bílo a navíc -3°C. Ještě na naší zahradě nestačil roztát ten minulý sníh a už je tu další. Včera odpoledne jsem smutně zkonstatovala, že trávník je opět zasažen sněžnou plísní. Nepomáhají ani zaručené podzimní postřiky.
Manžel mě odvezl před nemocnici, já si koupila regulační poplatek, v kartotéce jsem si vyzvedla svou kartu a šla si sednout před ambulanci, kde mi budou ubližovat. Chodím sem už téměř patnáct let. Není to nic příjemného, ale dá se to přežít. Samozřejmě - přežila jsem to, tak jako obvykle a pak si šla sednout s "jedním z kolegů - pacientů" do nemocniční kavárny na kus řeči a na kávu. Známe se už více než deset let, chodíme oba ke stejnému vynikajícímu lékaři, sedáváme spolu v čekárně před ambulancí a na tu kávu se domlouváme už hodně dlouho. Ted', když jsem v důchodu a nemusím spěchat po vyšetření do práce, na to byla ideální příležitost. Poseděli jsme, probrali jak jde život a pak se rozloučili. "Tak zase za tři měsíce", řekla jsem při loučení, i když vím, že Jaroušek tam půjde znovu příští týden. Od nemocnice na nákup a pak domů, než mě po vyšetření začne bolet hlava.

Včera ráno jsem vstávala už v sedm hodin, abych stihla všechny přípravy. Krůta rozmrzla. Krk a drůbky jsem dala vařit na polévku, krůtu potřela vevnitř i vně solí. Udělala jsem si korpus na malinový dort a po jeho upečení dala do trouby krůtu na anglické slanině. Manžel vstal a poté, co se nasnídal, jsme jeli koupit kytku pro Gábinu a dokoupit ještě některé potraviny. Hlavně čerstvé rohlíky na jednohubky, na které už jsem si v sobotu připravila pomazánky.


V květinářství jsem si všimla, že mají mimózu. Květinářka mi uvázala kytici podle mého přání a já pak ještě požádala o mimózu. Byla mladá a chvíli se na mě dívala nechápavě. Ukázala jsem jí, co chci. "Aha", řekla, "tohle mi před chviličkou přivezl řidič a já to vidím poprvé." Pak se podívala na dodák a řekla: "Máte pravdu, tady píšou mimóza - akácie." Kytku pro Gábinu jsem dala do vázy na chodbu, aby byla v chladu a mimózu jsem umístila do obýváku. Okamžitě se rozvoněla.


Zadělala jsem na knedlíky a pustila se do malinového dortu.
"Hele, mám udělat i červené zelí, nebo bude stačit bílé?" Manžel odpověděl, že jemu určitě bude stačit bílé a že by mi tím červeným mohli hosté "zaflákat" nový ubrus. Uznala jsem, že má pravdu.
Dodělala jsem polévku, knedlíky se vařily, krůta se téměř rozpadala. Když všichni přišli, popřáli jsme oslavencům a zasedli k nedělnímu obědu.

Můj milovaný malinový dort. Lopatičkou jsem z pekáče dávala jeho porce na talířky a když jsem dávala poslední, porce spadla. Zákon namazaného krajíce platí i pro dort! Naštěstí spadl zpátky do pekáče a jeho lovením jsem pobavila nejvíc obě vnučky. "Tak tenhle bude pro kuchařku", řekla jsem. "Ale babí, pro jakou, tady žádná není." Vysvětlila jsem, že ta porce je pro mě. I když jsem notně pochroumala vzhled, na chuti to znát nebylo. Došlo i na přídavky.

K odpolední kávě se opět podával malinový dort. Můj muž významně zvedl obočí a pak se zeptal: "Kdo tady seděl?" Na ubruse byl červený flek. Začala jsem se smát, protože na tom místě seděl u oběda on. Obě vnučky mu to potvrdily. Vítězně objevil druhý červený flek tam, kde při obědě seděla Sára. Jako malej kluk!
"Hele, já bych si ještě kus dal, sed', já si ho vezmu sám." Zákon namazaného krajíce podruhé. Jen s tím rozdílem, že tentokrát se dort rozplácl vedle talířku na novém ubruse. To už jsme se chechtali všichni.

Večer, když všichni odjeli, jsem šla sundat ubrus ze stolu a dát tam jiný. Flek honil flek. Jen mě tak v duchu napadlo, že jsem nedělala červené zelí, aby na novém ubrusu nebyly fleky.

Několikrát jsem tento moučník zmínila a proto se s vámi podělím i o recept. Uvedené množství je do velkého pekáče.

Malinový dort

4 vejce
20 dkg cukru (písek, krupice)
20 dkg polohrubé mouky
půlka vanilkového cukru
lžička prášku do pečiva
10 lžic teplé vody
2 - 3 lžíce oleje
3/4 až kilo mražených malin
malinový sirup
dortové želé ( 6 sáčků = 1,5 l)
marmeláda

Čtyři žloutky vyšleháme s 10 dkg cukru, vanilkovým cukrem a vodou do pěny.
Ze čtyř bílků ušleháme sníh a do něj potom zašleháme zbylých 10 dkg cukru.
Do mísy se žloutky přidáme prosátou mouku s práškem do pečiva, opatrně vmícháme sníh a nakonec lehce přimícháme olej.
Peče se v troubě na cca 170°C asi 10 minut.
Ještě teplý korpus potřeme marmeládou, která zamezí tomu, aby želatina protekla. Pak necháme vychladnout.
Dortové želé připravíme podle návodu na sáčku. Používám želé dr. Oetkera. Cukr nahrazuji tím, že do vody dávám malinový sirup. Uvařené želé dáme stranou.
Na korpus poklademe zmrzlé maliny a horkým želé je hned pokapeme. Želé okamžitě tuhne. Zalijeme zbytkem želé a dáme na chladnější místo.
Můžeme podávat ozdobené šlehačkou.

Přeji dobrou chut'.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 děda tik tak děda tik tak | Web | 11. března 2013 v 15:27 | Reagovat

Jak vidno, vše se vydařilo tak, jak mělo. Kytičky nádherné, dort podle vzhledu a tak jak chutnal, byl vynikající, no a fleky  se vyperou  a když ne, bude památka na hezkou oslavu. O_O

2 Kerria Kerria | Web | 11. března 2013 v 17:19 | Reagovat

S fleky na ubruse je potřeba počítat. U nás taky nikdy nezůstane čistý a to nás nebývá tolik :-)
Dort vypadá lákavě, už se těším až budou maliny - taky ho vyzkouším.

3 Intuice Intuice | E-mail | Web | 11. března 2013 v 18:07 | Reagovat

Ty máš aktivit, že mi oči jen přecházejí. Při čtení jsem se hodně nasmála, třeba - šla jsem si sednout před ambulanci, kde mi budou ubližovat. Jsi vtipálek! Vůbec doma jste veselé kopy a je prima, že vše berete s nadhledem a nekaboníte se. Malinový dort vypadá bezvadně, poučila jsem se - na zmrzlé maliny želé a hned ztuhne, díky! :-)

4 Helena Helena | Web | 11. března 2013 v 18:40 | Reagovat

Ali Vy z těch oslav nevyjdete. :-D Hlavní obětˇ byl ubrus,který se vypere a basta. :-) Malinový dort vypadá super,jsi skvělá kuchařka,krůtu taky dělám s anglickou,ale špikuji. :-) Krásný večer. :-)

5 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 11. března 2013 v 19:30 | Reagovat

Jé, maliny. Moje nejoblíbenější ovoce. Pohostila jsi je parádně. Jak jídlem, tak dortou. Na skvrny si kup žlučové mýdlo Denk mit. Odstraní se jím většina skvrn od oleje, rtěnky, inkoustu , krve. U nás ho mají jen v markt drogerii, je to německý výrobek. lOOg tuhé mýdlo u nás stálo 17 Kč, v tekutém stavu bývá také.Obsah: 30%mýdla, volská žluč a vonné látky. :-)
Ty děti jsou roztomilé, všechny. :-)

6 Stranger_in_darkness Stranger_in_darkness | Web | 11. března 2013 v 19:40 | Reagovat

dort vypada luxusne, skoda ze se pres blog neda ochutnat :)

7 Jarka Jarka | Web | 11. března 2013 v 19:46 | Reagovat

Musím se přiznat, že mimózu znám jen podle názvu, netušila jsem, že kvete žlutýma bambulkama a vůbec nevím, jak vlastně voní. :-) Oslava se určitě vydařila, krůta se zelím byla nabeton vynikající, stejně, jako ten malinový dort, na řezu je vidět, že byl plný malin a jistě krásně voňavý a vláčný. :-P

8 Tlustjoch Tlustjoch | Web | 11. března 2013 v 20:35 | Reagovat

Maliny mám rád na všechny způsoby.
Přišlo mi nějak na mysl, že mimóza je citliffka.
Jdu si to ověřit.

9 Natty Natty | Web | 12. března 2013 v 6:48 | Reagovat

Alenko, byla to honička, ale určitě spokojenost a radost stála zato a teď už zase budeš odpočívat. ;-)Maliny bych si dala také a klidně "jen tak". Hlavní je, že vyšetření dopadlo dobře a máš zase na tři měsíce "pokoj". ;-) Hezký den.

10 Kitty Kitty | E-mail | Web | 12. března 2013 v 7:47 | Reagovat

Safra, psala jsi to v pohodě. Poznávám určitý výrazivo z pohodovýho pokecu. Mám radost, že to dopadlo. Vidíš, k čemu všemu je rentiérství dobrý - nemusím nikam spěchat a mávat ručičkou "tak letím, až jindy". Tu mimózu si koupím, když tak pěkně voní. Ale budu ju muset poznat, když je v obchodech neběžná.☺
A tu malinovou buchtu si udělám, ovšem s něčím jiným, co máme doma. Měla jsem pomeranče, včera jsem je hledala, ale Pepíno si vzpomněl, že jsem je dala minule sestře. No tak jsme utřeli zub ☺
Hezké ránko :-)

11 signoraa signoraa | Web | 12. března 2013 v 12:13 | Reagovat

[1]: Opravdu se vše vydařilo a jsem tomu ráda. Flekatých ubrusů, jako připomínku hodování, mám několik. Mrkev je pěkný prevít. :-D

[2]: Já s nimi počítám, zejména, když jsou u stolu malé děti. Ale i těm dospělým se občas zadaří. :-D

[3]: Vtipálek ano, ale kdybys mě viděla před tou endoskopií, vypadala jsem jako před kolapsem. Nejkrásnější okamžik vždy nastává, když opouštím ordinaci a vracím se do čekárny. V ten moment se mi vrací i humor.
Život je nutné brát trochu s nadhledem a humor je jeho kořením. :-D

[4]: Ubrus se určitě vypere a pokud ne, mám ještě v záloze další. :-D Oslavy se nás ted' opravdu budou držet. Nepočítám-li nadcházející velikonoce, tak nás čeká svátek Emy, Jiřího (máme v rodině tři), dcera, Jiříček a zet' budou mít narozeniny. Pak bude měsíc pauza a v červenci to začne nanovo.
Jsem však ráda, že se při této příležitosti všichni sejdeme. Krůtu nešpikuji. Holky mají rády sušší maso, a stehna naštěstí jsou dost št'avnatá.
Malinový dort jsme včera (v pondělí) dojedli s vnučkami. Už se ptaly, kdy ho zase udělám. :-D

[5]: Maliny jsou vynikající ovoce. Také je miluju. Žlučové mýdlo znám už dlouho a často ho používám. Dříve ho prodávali od Dr.Beckmanna, ale bylo hodně drahé. V DM stojí podstatně méně, výsledek je však stejný (výborný) jako u toho předchozího.
Vnoučátka jsou moje radost. :-D

[6]: Děkuji. Stejné pocity zažívám, když na některém z dalších blogů objevím nějakou lahůdku. Používám recepty na dalších blozích jako inspiraci. :-D

[7]: Mimózu znám a kupuji jí už dlouho. V květinářstvích se objevuje vždy na konci zimy a opravdu dokáže provonět celý byt. Navíc, není až tak drahá, jako ostatní kytičky. :-)
Oslava se opravdu vydařila a všem (jak doufám) chutnalo. :-D

[8]: Maliny nemají chybu v jakékoliv podobě. :-D
Mimóza je citliffka, dokáže složit své lístky, když se jí "něco nelíbí". Ale nádherně voní. :-D

[9]: Honička to trochu byla, ale zvládla jsem to. Můj muž se dokonce nabídl, že umyje nádobí (a že ho bylo!), když jsem šla na chvilku s vnoučátky ven, aby se nadechli čerstvého vzduchu. Bylo krásné počasí, svítilo sluníčko a teplota byla téměř 13°C. Včera i dnes byl celodenní mráz.
Jsem ráda, že vyšetření dopadlo dobře a že mám tříměsíční klid. :-D

[10]: Kitty, to už jsem opravdu byla v naprosté pohodě. Kdybys mě viděla ráno, ruce se mi klepaly a kdyby mě viděl pekař, určitě by mě od minuty zaměstnal - mohla bych mu makovat rohlíky. :-D Přiznám se, že jsem tam šla trochu se strachem, protože v prosinci to nebylo úplně v pořádku, dokonce mi tehdy doktor zvýšil i dávkování léků.
Rentiérství je vynikající záležitost. Kromě toho, že opravdu nikam nemusím spěchat, se těším, až budu moci jít pracovat na zahradu. Všechno v klidu a pohodě - nebudu to muset dohánět po odpolednech a víkendech.
Mimózu, pokud na ní natrefíš, si kup. Ta vůně je kouzelná a navíc hodně dlouho vydrží. Je nezaměnitelná, určitě jí poznáš.
Malinový dortík vyzkoušej, ovoce jde použít jakékoliv, i když maliny jsou 1*.

12 Ježurka Ježurka | Web | 12. března 2013 v 12:38 | Reagovat

Všechno nakonec dobře dopadlo, chechtali jste se nejen vy, ale i já a recept už mám okopírovaný. Vnoučata také milují recepty s tímto želé a teď vidím, že to jde udělat ve větší dávce a šikovně na plech, což je super. :-)

13 signoraa signoraa | Web | 12. března 2013 v 14:18 | Reagovat

[12]: Ježurko, je to i rychle upečené a díky zmrzlým malinám to i rychle tuhne.
Věřím, že vám všem to bude chutnat. :-)

14 Pižlík Pižlík | E-mail | Web | 12. března 2013 v 14:20 | Reagovat

Dobře, že vyšetření dopadlo dobře.
Kytice je krásná, žluté růže jsou obzvlášť pěkné. Mimóna, taková nenápadná hezká kytička. :-)
Dort se ti povedl, vypadá nádherně a určtitě byl dobrý.  
A ten malý hošík už není zas tak malý hošíček. Pěkně vyrostl. :-)

15 pavel pavel | Web | 12. března 2013 v 14:45 | Reagovat

Na to je jednoduché vysvětlení. Nechtějí se s ním fotit, protože chtějí být samy středem pozornosti. :-D
Krásné růže a mimózu jsme taky kupovali. A červené zelí taky mám raději než bílé a právě si ho dělám.
Ten dort ovšem vypadá báječně.

16 Hanka Hanka | E-mail | Web | 12. března 2013 v 20:34 | Reagovat

Ali, to je jako u nás, jen s tím rozdílem, že čistý ubrus umažu nejdřív já. Hlavně když se oslava vydařila a bylo veselo, fleky se vyperou. ;-)
Kytka růží je nádherná, mimóza se mi taky moc líbí, ale abych se přiznala, v květinářství jsem ji snad ještě neviděla.
Malinový dort mě velice zaujal, je rychlý a určitě náramně dobrý. Maliny mám v mrazáku, jenom jich nebude dost, možná bych je mohla doplnit ostružinami, co myslíš? :-)
Alenko, jsem ráda, že se mi konečně podařilo k tobě dostat, měla jsem všude značnou absenci, mám totiž, mimo jiné, taky problémy s počítačem. :-?
Měj se moc hezky, přeji ti zdraví a pohodové dny. :-) Hanka

17 Katka Katka | Web | 12. března 2013 v 20:46 | Reagovat

....a proto my nevedeme ubrusy, jen prostírání .... :-D
Dobře, že jsi uvedla recept!

18 Janinka Janinka | E-mail | Web | 12. března 2013 v 21:46 | Reagovat

Ty maliny vypadají naprosto božsky, ježíši proč já sem takhle večer lezu? :-D

19 signoraa signoraa | Web | 13. března 2013 v 11:05 | Reagovat

[14]: Jsem ráda, že mám vyšetření za sebou a relativní klid na další 3 měsíce. :-D Kytičky mám ráda a ráda je i dávám, dort byl opravdu na 1*.
Hošíčkovi je už deset měsíců, hrozně to všechno utíká. :-)

[15]: Já nevím, ony k němu mají odstup už od jeho narození. :-D Možná je na ně ještě malý. Všichni jsme je přemlouvali, aby se nechali společně vyfotit, ale holky nechtěly.
Růže jsou opravdu královny květin a mimóza nádherně voní. Přiznám se, že zelí mám ráda oboje, s chutí si ho dám i v syrovém stavu. :-)

[16]: Také se mi to stává. :-D Někdy se dokonce zadaří i v tom smyslu, že se pokecám sama. Můj muž to komentuje slovy, že jsem si zase hodila jídlo na balkón. :-D
Kytky mám moc ráda a mimózu si kupuji každou zimu už mnoho let. Spousta lidí jí nezná, vzpomínám, jak jsem si jí jednou přinesla do práce a kolegyně se ptaly, co to je. Je také možné, že ne všechna květinářství jí berou a pak prodávají.
Dort vyzkoušej. Myslím si, že by mohl být dobrý i s ostružinami, ale přiznám se, že i když mám zahradní a rok co rok velikou úrodu, ještě jsem je nezkusila.
O probémech s počítačem jsem psala, mám asi dva týdny kompletně přeinstalovaný počítač, tedy ve starém těle nový vnitřek. Ještě jsem nestihla vše dát tam, kde to bylo v původním počítači, stále se učím nové programy, které jsem neměla a vzpomínám na ty původní, na které jsem byla zvyklá. Jde mi to hodně pomalu.
Přeji také krásné a pohodové dny se spoustou zdraví A. :-D

[17]: Prostírání mám a většinou ho nepoužívám. Ubrusů mám spoustu a díky produktům z drogerie se daří většinu fleků vyprat. Výjimkou je svíčková, mrkev je nevypratelná. :-D
Dort určitě vyzkoušej, myslím si, že nebudeš zklamaná. :-)

[18]: Tááák, takhle podobně se cítím pokaždé, když zavítám na tvé stránky a pak si následně poslintám klávesnici. :-D  :-D

20 MirekČ MirekČ | Web | 13. března 2013 v 11:56 | Reagovat

Pravděpodobnost, že chléb namazaný máslem spadne namazanou stranou dolů je přímo úměrná ceně koberce. :-D
No a nakonec máš doma úplně normálního muže. ;-)

21 signoraa signoraa | Web | 13. března 2013 v 12:00 | Reagovat

[20]: Jsou to zákony, které opravdu a beze zbytku platí. :-D

22 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 14. března 2013 v 17:11 | Reagovat

Pobavila mě ta zmínka proč nevařit červené zelí :-)Nad dortíkem slintám :-D a říkám si, jó Alenko já bych ti flek fakt neudělala :-)
Ali u nás je to také tak, náš Míša nevím proč Ondráška nemusí. Zdekuje se a vůbec si jej nevšímá, no žárlí :-)

23 Berry Berry | Web | 14. března 2013 v 21:56 | Reagovat

Mlsota, vypadá velmi dobře.

24 Vendy Vendy | Web | 17. března 2013 v 22:18 | Reagovat

Alenko, mělas to opravdu dobře zorganizované a všechno ti vyšlo, aspoň stran příprav...
Že moučník spadl? No, to se stává... hlavně že byl dobrý!
K ubrusu... přesně z těchto důvodů si už léta kupuji teflonové ubrusy. Vypadají líp než ty gumové, ale jsou omyvatelné a pratelné...
Vyšívané ubrusy, nebo ubrusy látkové, jsou sice apartní, ale jak se stane příhoda, je to kalamita. :-P
Aspoň byla u vás pohoda, a oslava se vydařila, zdá se...
A na Jiříčka si holky zvyknou! Asi to chce čas... možná trochu žárlí?

25 signoraa signoraa | Web | 18. března 2013 v 14:41 | Reagovat

[22]: Stejně mi to nebylo nic platné, fleky vytvořily maliny. :-D
Já věřím, že si k sobě sestřenice a bratranec nakonec najdou cestičku, i když ... můj syn je starší o šest týdnů než syn mé sestry. Jako malí byli spolu každou chvilku, spali dokonce spolu v dětské postýlce (abychom se všichni poskládali). Ve dvanácti letech si něco řekli a vydrželi spolu nemluvit až do Alčiny svatby - tedy 18 let. :-D

[23]: Moc děkuji. :-)

[24]: Zorganizovat se to musí, aby nikdo na nic nečekal - mám v tom celkem slušnou praxi. :-D Fleky se určitě vyperou. Teflonové ubrusy mám také, jsou běžně na stole. Když je ale nějaká zvláštní příležitost a tou dvoje jmeniny byly, vyndávám něco slavnostnějšího. Vše se vydařilo.
Myslím si, že holky nežárlí, spíš je pro ně Jiříček ještě malý, takže ho víceméně ignorují, potvůrky. :-D

26 VendyW VendyW | E-mail | Web | 28. března 2013 v 10:39 | Reagovat

Krásně ztrávený den, dort vypadal ohromně dobře, a mimóza je krásná a vlastně její starší český název je opravdu Citlivka latinsky Mimosa pudica. Kdysi jsem si jí koupila na výstavě orchidejí, tenkrát jsem byla poprvé a byla v Huságberku, leč moc dlouho nevydržela. Za to krásně cudně klopila listy při sebemenším zachyceném pohybu v okolí, zřejmě se tím věčným klopením natolik vyčerpala že zhynula. O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama